הורים ומאבחנים: האם ילדכם סובל מהפרעת קשב?

הפרעת קשב וריכוז

0 147

כהורים, אתם האנשים הקשובים יותר מכולם לילדים שלכם. דעו, כי עם הקשבה לילדכם, גם אתם תוכלו לאתר הפרעות קשב וריכוז אצל ילדים. מרגישים כי יכולת הריכוז וההקשבה של ילדכם נמוכה?

כיצד לאבחן הפרעת קשב וריכוז

 

הציונים וחוויית הלמידה של הילד

הילדים שלכם, בעיקר בגילאים הקטנים, צריכים להיות מאופיינים בתשוקה גדולה לידע! כידוע, הטבע של הילדים הוא להיות סקרנים, לרצות לגלות והם מבקשים לדעת עוד ועוד. במידה ואתם מבחינים כי ילדכם לא מגלה חיבה גדולה ללימודים, תוך שהציונים שלו אינם גבוהים, כדאי להתייעץ עם המחנכת ולשאול את דעתה לגבי מצבו של הילד. המון פעמים, אכן הסיבה היא חוסר עניין במקצועות שונים, אך לעתים חוסר שביעות הרצון של הילד מספסל הלימוד נובע מחוסר יכולת להתרכז. הפרעות קשב וריכוז אצל ילדים פוגעות בחדוות הלמידה של הילדים, אך ניתן לטפל בהפרעות אלו.

 

עד כמה עשיר עולמו החברתי?

לא ניתן לקבוע כי ילדים שעולמם החברתי אינו פורה סובלים מהפרעת הקשב והריכוז, אך כן ניתן לקבוע שההפרעה המון פעמים פוגעת בעולם החברתי של הילדים. הסיבה? בעוד ישנם ילדים המנסים ליצור איתם קשרים, להזמין אותם לשחק ולשתף אותם בחוויות שעברו עליהם, הילדים הסובלים מההפרעה אינם מתרכזים באינטראקציה החברתית וכך נפגע לו מעגל חברתי. לכן, במידה ואתם, כהורים, מאבחנים שדבר אינו כשורה עם ילדכם מבחינה חברתית, כדאי לבדוק האם מדובר על הפרעות קשב וריכוז אצל ילדים הפוגמות ביצירת הקשרים החברתיים.

 

האם ישנה התנהגות שאתם מרגישים כי שווה לבדוק אותה?

הכוח שלכם כהורים הוא כוח רב. לעתים, הכוח שלכם גדול מזה של המחנכים או היועצים המשקיפים על ילדכם לאורך יום הלימודים. אין עוד מישהו שמכיר את ילדכם טוב יותר מכם, כך שאם אתם מבחינים בהתנהגות המעוררת בכם חשד, כדאי לבדוק אותה. כהורים, יש לכם אינדיקציה להתנהגות הילד במסגרת חברתית, בחיק המשפחה, בבילויים ובמטלות הבית. על כן, אם אתם מחברים סימפטומים שונים כדוגמת ציונים נמוכים, עולם חברתי שאינו עשיר וגם קושי לבצע משימות פשוטות הנדרשות על ידכם, כדאי להתייעץ עם הגורם החינוכי לגבי אבחון שיאשר או ישלול הפרעות קשב וריכוז אצל ילדים.

 

5 דברים שעליכם לדעת על הפרעת הקשב והריכוז

 

1. הוציאו לכם מהראש שהילד שלכם חולה

בעיות קשב וריכוז אצל ילדים הן לא מחלות – הן לא היו כאלו והן אף פעם לא יהיו! המון הורים מתייחסים אל הילדים בתום כאילו והם חולים. הפרעת הקשב והריכוז היא הפרעה, לא מחלה! גם עבורכם, וגם עבור הילדים שלכם, חשוב לדבוק במילים הנכונות על מנת שלא לעורר רגשות לא נעימים בקרב הילדים.

 

2. יכולות אפשר תמיד לשפר ולשקם

ילדים שיכולת הריכוז וההקשבה שלה גבוהה, אינם ילדים ברי מזל, אלא ילדים שיש להם יכולת גבוהה. מאחר ומדובר על יכולת ולא על מתנה מולדת, ניתן לעבוד על היכולת הזו. דמיינו לעצמכם ענפי ספורט שונים: מובן כי ישנם אלו המוכשרים בספורט יותר בהשוואה לאחרים, אך אין זה אומר שרק הם יכולים להיות מוכשרים. עם אימון והתמדה ניתן לשפר יכולות – גם את יכולת ההקשבה והריכוז. 

3. כך האבחון עובד

אך מאבחנים בעיות קשב וריכוז אצל ילדים? ראשית, לא מאבחנים את הילדים בצורה עצמאית ולא מאבחנים את הילדים במכון שאינו מורשה או מומלץ. לטובת האבחון, כדאי להתייעץ עם המחנכת של ילדכם שתוכל להפנות אתכם לגוף מוכר. האבחון מבוסס על ניסיון של המאבחן לאתר סימפטומים העונים על הפרעת הקשב והריכוז. בעוד ישנם 9 סימפטומים אפשריים, על הילד שלכם לענות על שישה מתוכם.

 

4. ריטלין? ממש לא האפשרות היחידה

מי אמר כי בעיות קשב וריכוז אצל ילדים פותרים רק באמצעות כדורי הריטלין? בעוד ישנם ההורים הבוחרים להתמיד במרשם הניתן להם, ישנם הורים שלא מוכנים להזין את גוף ילדם בכדורים שלכל הדעות אינם מטיבים כפי המצופה מהם. כיום ישנן חלופות טבעיות איכותיות, כך שתוכלו לבחור עבור הילדים שלכם גם אחרת.

 

5. חיסכו מהילדים תוויות ותופעות לוואי – מטפלים טבעי!

במה שונה הטיפול הטבעי מהטיפול בריטלין? הילדים שלכם יכולים ליהנות מדרך שסוללים במיוחד עבורם! הטיפול הטבעי אינו כולל כדורים או תופעות לוואי, אלא הוא טיפול שבבסיסו היכרות מעמיקה עם הילד. לאחר הבנת צרכיו ועולמו הרגשי, יותאמו תרגילים שונים שיסייעו לו לשלוט ביכולת הריכוז וההקשבה שלו.

Leave A Reply

האימייל שלך לא יוצג באתר