מה הקשר בין בניה מתקדמת לאיכות הסביבה?

0 38

הרצון לשמור על איכות הסביבה ולגרום לכמה שפחות נזק סביבתי אינו מסתכם רק במחזור בקבוקים או הפחתת השימוש בפלסטיק. איכות הסביבה נוגעת בהרבה תחומי החיים והפכה בשנים האחרונות לעקרון חשוב לא רק של אנשים פרטיים אלא גם של תעשיות, חברות וארגונים, בהם גם ענף הבניה.

המודעות של השנים האחרונות לשמירה על הסביבה בתחום הבניה הובילה לשינויים ושיפורים רבים מאוד בתחום, אשר קיבל את השם הכולל "בניה ירוקה". מי שמוביל כיום את התחום הן חברות הבניה המתמחות בשיטת בניה הנקראת בניה מתקדמת. מהם הם עקרונות הבניה הירוקה ומה הקשר בין בניה ירוקה לבין בניה מתקדמת? על כך במאמר זה.

 

מהי בניה ירוקה?

 

בניה ירוקה היא גישה מערכתית כוללת לתכנון, בניה ותחזוקת מבנים, הכוללת מספר רב של שיקולים סביבתיים הנלקחים בחשבון כבר בשלבי התכנון של המבנה, ומיושמים בשלבי הביצוע והתחזוקה שלו.

העקרונות המרכזיים העומדים בלבה של הבניה הירוקה כוללים שימור מירבי של משאבי טבע, צמצום הפגיעה בסביבה, שאיפה ליעילות אנרגטית במבנה (כלומר- לאפשר לדיירי המבנה לצמצם שימוש במשאבים כמו חשמל ומים), ויצירת סביבה בריאה ככל הניתן עבור הדיירים.

כיום, שיטת הבניה הייחודית הפועלת בהתאם לעקרונות סביבתיים אלו היא שיטה הנקראת בניה מתקדמת.

 

מהי בניה מתקדמת?

 

בניה מתקדמת היא שיטת בניה הנפוצה מאוד באירופה ובצפון אמריקה, המוותרת על בניה בבלוקים ובמלט לטובת שלדי פלדה או עץ בשילוב קירות עשויים שכבות בידוד איכותיות. הייחוד של שיטת בניה זו הוא שכל חלקי המבנה מיוצרים במפעל על פי מפרט מיוחד, ולאחר מכן משונעים לאתר הבניה, שם הם מורכבים על שלד המבנה בהליך יעיל ומהיר.

 

מה הופך בניה מתקדמת לבניה ירוקה?

 

עקרונות הבניה הירוקה מוטמעים כבר היום בבתים פרטיים ובמבנים ציבוריים הנבנים בשיטת הבניה המתקדמת, החל בשלבי התכנון של הפרוייקט ועד לבניה ולשימוש במבנה. להלן כמה דוגמאות:

 

תכנון – תכנון מבנה בשיטת בניה מתקדמת יכלול העמדה נכונה של המבנה כלפי השמש' תוך התחשבות במשטר הרוחות והטופוגרפיה של אתר הבניה, וזאת לצורך ניצול מקסימלי של אלמנטי הטבע לצורך תאורה טבעית, קליטה וניצול של אנרגיית השמש, ואיוורור טבעי, התורמים לחיסכון בחשמל. כמו כן בניה מתקדמת כוללת שימוש חוזר במים וטיפול במי נגר, שימוש חסכוני בקרקע ועוד.

 

חומרים – כשמדברים על איכות הסביבה מדברים על חומרים ברי קיימא – חומרים מתכלים או כאלו הניתנים למחזור. בשיטת הבניה המתקדמת נעשה שימוש בחומרים כמו אלומיניום, פלדה ועץ – חומרים הניתנים למיחזור מלא. כמו כן נעשה שימוש בחומרי גלם שאינם מזהמים או פוגעים בסביבה ואשר ייצורם אינו דורש כמות גדולה של אנרגיה.

 

בידוד – בניה מתקדמת כוללת שימוש בחומרי בידוד ושיטות בידוד מתקדמות המאפשרים להגיע לרמת בידוד גבוה מאוד, ובכך למנוע חימום יתר של המבנה בקיץ וקירור יתר בחורף. כך יכולים הדיירים לחסוך בחשמל לצורך קירור או חימום המבנה.

 

רעש ופסולת בניה – בניה מתקדמת מבוססת על עקרון של הכנת רכיבי המבנה במפעל מרוחק מאתר הבניה. עובדה זו חוסכת ייצור פסולת בניה רבה, זיהומי אבק ולכלוך באתר הבניה ואף מפגעי רעש הפוגעים באיכות חיי התושבים באיזור.

Leave A Reply

האימייל שלך לא יוצג באתר