נדלן בבודפשט

0 49

מי שפותח היום את מדורי הכלכלה, יכול לגלות תופעה מעניינת. בזמן שמחירי הנדל"ן בישראל עולים וגורמים לכך שמשקיעים חדשים, בעיקר צעירים, לא ייכנסו אל השוק, הרי ששווקים אחרים ברחבי העולם מושכים אותם פנימה, הכוונה לשווקי נדלן במדינות בהן הכלכלות עדיין נמצאות בתהליך התעוררות. בראש ובראשונה מדובר על כלכלות של מדינות מזרח אירופה.

לפני שניכנס לעובי הקורה, כיצד נכון להשקיע בכלכלה של מדינות מזרח אירופה ובפרט של מדינה כמו הונגריה שמהווה את אחד ממוקדי המשיכה העיקריים, צריך להבין קודם למה דווקא שם. כידוע יש כמה מקומות בהם הכלכלות נמצאות בשלבים של התעוררות, מדובר על מדינות מסוימות באפריקה וכן על מדינות מסוימות במזרח אסיה. אך בעוד שבמדינות אלה המשטרים לא בהכרח יציבים, אין דמוקרטיות, ואיש לא יודע כמה זמן זה יימשך, הרי שבמזרח אירופה על אף עברן הקומוניסטי, עצם זה שמדובר במדינות שהן חלק מהאיחוד ועצם זה שסביבן יש מדינות דמוקרטיות יציבות, מלמד שהן עצם לא יוכלו לסגת בהכרח למצב הקודם.

זו הסיבה שמדינות מזרח אירופה מושכות תשומת לב בקרב משקיעים רבים, המעבר מכלכלה ריכוזית לכלכלה חופשית יצר אפשרויות רבות להשקעה, בפרט כשהמחירים הם יחסית נמוכים, בוודאי אם בוחנים אותם אל מול המחירים בכלכלות המערביות. צריך לזכור עוד, שהמדינות מקדמות חוקים וכלים שיאפשרו השקעות מקומיות וזרות, מתוך כוונה לאפשר לכלכלות שלהן להתקדם ולצבור כוח.

דוגמא טובה להשקעות אפשריות אנחנו יכולים למצוא בהונגריה. שם ניתן למצוא אפשרות להשקעה בנדלן בבודפשט. עיר הבירה טומנת שורה של אפשרויות הן מבחינת נדלן מסחרי והן מבחינת נדלן מגורים. מדובר הן על מבנים קיימים שניתן לרכוש אותם ועל הן שטחים שניתן לרכוש בשביל להקים עליהם מבנים חדשים. ישראלים רבים, הן באופן פרטי והן באופן מוסדי דרך בתי השקעות, בוחרים לרכוש שטחים מתוך כוונה לבנות קניונים, בתי מסחר ועוד שורה ארוכה של מקומות בהם ניתן לבנות.

עבור ישראלים, כמו עבור משקיעים רבים אחרים בעולם אשר מעוניינים להשקיע בבודפשט או בכלכלה ההונגרית, הרבה יותר סביר להשקיע בנדלן ולא במניות או אגרות חוב. ראשית, כי הכלכלה ההונגרית לא חזקה מספיק לצורך השקעות שכאלה, שנית, כי עדיין אין את היציבות הכלכלית הנדרשת בשביל להשקיע באגרות חוב ממשלתיות או במניות של חברות שונות. לעומת זאת, בנדלן זה הרבה יותר בטוח ויציב להשקיע, הן לטווח הקצר והן לטווח הארוך, עבור כל המשקיעים.

Leave A Reply

האימייל שלך לא יוצג באתר